Lądowanie · Peru

Machu Picchu

Po sprawdzeniu kilku opcji jak wejść na słynne Machu Picchu, decydujemy się na samodzielne wejście, a nie w grupie. Wycieczki kosztują ok 100 USD, więc jest to dobra cena, ale my nie cierpimy zoorganizowanych wycieczek i wolimy to zrobić sami. Na początku wydaje się, że nie jest łatwo zorganizować to samemu, ale w końcu udaje nam się dojść do tego jak to zrobić.

Plan zdobycia MP w dwa dni: Cuzco – Ollanta – Auguas Calienes  – Ollanta – Cuzco.

 

mapa cuzco MP

 

Kupujemy bilet na pociąg w Peru Rail (koszt w dwie strony to 128 USD/os, rozkład i ceny poniżej). Potem kupujemy bilety na MP (samo MP to 126 soli, my wykupujemy też wejście górę MP i daje nam to 140 soli/os). Co ważne, jak macie bilety na pociąg to napewno dostaniecie bilet na MP, tak nam powiedziano w Peru Rail, więc nawet jak są ograniczenia, że może wejść tylko 400 osób dziennie to chyba nie do końca to tak działa..(przynajmniej w maju!).

MP rozklad pociagow

Tak więc jedziemy rano do Ollanty (jakies 2h collectivo, ok 10 soli za os.). Zwiedzamy Ollante, która ma piękne ruiny, które naprawdę warto zobaczyć jeśli macie czas. Samo miasteczko też jest ładne. Jest Plaza de Armas w okół której są knajpy, ale też zajrzyjcie w uliczki obok. Urokliwe miasteczko. Nocujemy blisko dworca żeby rano złapać pociag. Wstajemy ok. 4.30 rano, żeby złapać pociąg o 6.10 z Ollanty i jedziemy do Aguas Calienes. Jestesmy tam ok 8 rano. I teraz albo busik (ok. 30 min, 40 soli) do MP, albo krótki trek (ok 1h). Decydujemy, że nie bierzemy busa do MP tylko wchodzimy! Ambitnie! Padał akurat deszcz i była mgła, więc nie był to najlepszy pomysł, pozatym sama droga nie jest jakaś piekna, idziemy przez 1h w deszczu i przez laso/dżungle. Nic specjalnego oprócz tego, że trochę mamy ruchu z rana to jesteśmy przemoknięci. Nie polecam wchodzenia na MP, bieżcie busa!

Wchodzimy na MP ok 9.20. Wszystkie wycieczki wychodzą już (zaczynają o 6 rano!!). Nie wiem czy ci ludzie coś zobaczyli bo pada i jest mgła!

Ponieważ mamy bilet na górę Machu Pichu Mountain, a tam można wejść tylko do 10 idziemy od razu tam. I kolejna wyrypa… Nadal siąpi… 1,5h w górę….(wejście zajmuje od 1h d 2h zależy od waszej kondycji). Ciężkie wejście bo ponad 1h ciągle schody w górę i do tego małe stopnie i jest stromo. Wchodzimy na góre, trochę się przejaśnia więc mamy szanse się wysuszyć! Widok nie zapiera oddechu w piersiach.. widać MP z góry, ale po trekach w górach, to naprawdę nie robi jakiegoś powalającego wrażenia. Do tego ciągle jest trochę mgła… Po jakimś czasie schodzimy. Kolana do wymiany…

Jest ok 13 i czas na zwiedzanie MP. Wyszło piękne słońce i zrobiło się w końcu przyjemnie! Całe szczęście, że nie zdecydowalismy się na zooragnizowaną wycieczkę, bo większość z nich jest z rana a jak jest taka pogoda to naprawdę niewiele można zobaczyć. Do tego po południu jest mniej osób! Zostajemy na MP do ok 16, schodzimy do busika tym razem!

Wracamy do Aguas Calienes, szybka przekąska w La Boulangerie de Paris (nie mają nic dla vegan) i idziemy na pociąg na 18. Wracamy do Ollanty, a stamtąd na dworcu łapiemy collectivo do Cuzco, jest tego mnóstwo także bez obaw.

Wyszło na to, że jechanie na MP zajęło nam dwa dni, a samo MP zwiedziliśmy w jeden dzień. Jestem naprawdę zadowolona, że zrobiliśmy to sami. Nie wyszło może taniej, ale napewno przyjemniej i mieliśmy więcej czasu na samym Machu Picchu. Plus jeśli jest brzydka pogoda, to te wycieczki z rana nic nie zobaczą bo wypogodziło się dopiero po południu! Polecam samodzielne zwiedzanie MP lub wykupienie wycieczki na póżniejszą godzinę, nie ma co sie zrwywać z rana. Wiem, że każdy chce zobaczyć wschód słońca, ale szanse na to są niewielkie ze względu na mgłę.

Ps. Weźcie ze sobą jedzenie też na cały dzień, bo na miejscu jest bardzo drogo, mała woda 0.5l kosztowała 8soli!

 

Koszt na osobę = 200 soli + 128 USD

Collectivo do Ollanty – 20 soli (w dwie strony)

Pociąg do MP –  128 USD

Bilety do MP – 140 soli

Busik z MP do Aguas (w jedna strone) – 40 soli (12 USD)

 

 

Hotel w Ollancie

El Bosque Backpackers – 22USD za pokój, bylo bardzo zimno wieczorem i nie bylo ciepłej wody… ale 5minut od stacji, więc rano idealnie, żeby łapać pociąg do MP.

 

Knajpa

Heart’s Cafe – vege opcje, smaczna kanapka, paskudne lasagne. Polecam na kanapki i burgery tylko.

La Esquina – vege opcje, pyszna kanapka na wynos, którą zjedliśmy na MP! Polecam.

 

Ollanta

IMGP1117

 


IMGP1000

 

Pociąg do MP

IMGP1208

 

Machu Picchu

IMGP1409ng

 

IMGP1366

Reklamy

2 myśli na temat “Machu Picchu

  1. Ja byłam na zorganizowanej wycieczce – a w zasadzie na trekkingu, cztery dni się szło, a piąty był przeznaczony na Machu Picchu – cały dzień 🙂 Weszliśmy o 6 rano i po godzinnym zwiedzaniu z przewodnikiem każdy miał tyle czasu ile chciały – tylko trzeba było zdążyć na pociąg o 18 🙂
    Po południu było tam zupełnie inaczej niż rano 🙂

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s